Bystré sedlo

Bystré sedlo (Bystrá lávka)
Trasa: Štrbské pleso (1346 m) – po Hotel FIS (skokanské můstky) (0:15)- vodopád Skok (1:00) – Bystrá lávka (2:00) – rozc. pod Soliskom (2:00) – rozcestie vo Furkotskej doline (1:00) – Štrbské pleso (0:30). Celkom 6:45 hod.
Náročnosť: Túra je stredne ťažká, najobtiažnejším miestom je stúpanie do sedla, ktoré môže byť za zhoršeného počasia veľmi nebezpečné. Zvlášť rizikové môže byť- búrka na reťazoch pri prekonávaní hrebeňa.
Popis: Trasa vedie po žltej značke na rozcestie s Magistrálou, potom doľava a pokračuje asi štvrťhodinu medzi roztrúsenými hotelmi. Než opustíme Štrbské pleso, vidíme po ľavej ruke lanovky a skokanské mostíky. Potom vedie pohodlná cesta Mlynickou dolinou najprv lesom, potom kosodrevinou s tatranskými limbami. Po necelej hodinke dôjdeme k vodopádu Skok. Výstup nad vodopádom na hladkých platniach je istený reťazami, ktoré nám zaručia bezpečný prechod nad Skokom (1801 m). Odtiaľ sa pokocháme pohľadmi na skalné útvary v hrebeňoch Solisiek a Bašt i majestátným Štrbským štítom (2381 m) v závere doliny.
V dalšej časti doliny sa po najprv nenáročnom stúpání vyšvihneme na další skalný prah nad ktorými ležia Kozie plesá. Potom prekonáme rovnakým spôsobom eště jeden stupeň k Capiemu plesu (2075 m). To už jsme viac než v dvojtisícovej výške a zostáva posledné, najnáročnejšie stúpanie. K Bystrej lávke začíname stúpať skalnatým chodníčkom, který se kľukatí . Odtiaĺ vidíme najvyššie časti Mlynickej doliny s Okrúhlym plesom (2105 m), které väčšinou pokrýva z části ľad. Za Štrbským štítom možno rozlišiť sedlo Váha (2339 m), Rysy (2503 m), Vysokú (2547 m) a dalšie významné tatranské štíty.
Po prekonaní reťazov, zajišťujúch prechod cez Bystrú lávku do Furkotskej doliny, sa nam otvorí pohľad na nejzápadnejšie rozsochy Tatier ako Kriváň (2494 m), masív Hrubé a dole na hladiny Wahlenbergových plies. Vyšné Wahlenbergovo pleso (2157 m), pomenované po švédskom prírodovedcovi, je druhým najvyššie položeným jazerom v celých Tatrách. K nemu zostúpime balvanitým terénom lahšie a pokračujeme celou Furkotskou dolinou.
Asi po dvoch hodinách cesty zo sedla sa na rozcestí môžeme rozhodnúť pre dve varianty návratu. Ta prvá vedie cez Chatu pod Soliskom (1840 m), odkiaľ môžeme zostúpiť po sjazdovke alebo sa zviesť dole lanovkou; náročnější turisti od chaty môžu eště odbočiť na vrchol Predného Soliska (2093 m), čo je asi polhodiny naviac. Druhou alternativou je dôjsť príjemnou Furkotskou dolinou až na Magistrálu, a po nej na Štrbské pleso.
Zajímavosti:
• pôvodne viedla trasa cez Bystré sedlo (2314 m), ale vzhľadom k tomu, že stezka do sedla veľmi narušovala svah, bol pred pár rokmi prechod v hrebeni posunutý južnejšie, do skalnatej Bystrej lávky.
• Bystrý – znamená strmý.
• Furkotská dolina – pomenovaná podľa názvu potoka, ktorý v ľudovom nárečí “furkoce”, tzn. žblunká .
• Štrbské pleso – toto najnavštevovanejšie tatranské jazero je zahradené ľadovcovou morénou a nemá viditeľný odtok ani prítok. Vzniklo po roztopení mohutného Mlynického ľadovca, ktorý postupoval vo štvrtohorách celou Mlynickou dolinu a patril k piatim najmohutnejším zo všetkých tatranských ľadovcov.
Varianty:
• z rozcestia pod Soliskom po Chata pod Soliskom (0:15) – [odtiaľ po na Predné Solisko (1:00) – späť na chatu (0:30)] – Štrbské pleso (1:20). Celkom 6:50 [s odbočkou na Predné Solisko 8:20].
• z Chaty pod Soliskom lanovkou na Štrbské pleso (0:15). Celkom 5:45.
Poznámka: je doporučé prechádzať jednosmerne v uvedenom smere. Opačný smer zatiaľ nie je síce priamo zakázaný, ale môže dôjsť ku komplikáciam na prechode Bystrou lávkou. Tam sa na istenom úseku cesty znižuje priechodnosť a čakanie na uvoľnenie na reťazoch v protismeru sa zbytočne sa preťahuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *