Gerlachovský štít

Gerlachovský štít ( 2655 m)

Je najvyšším štítom Tatier a Karpát. Leží na južnej rázsoche Zadného Gerlachovského štítu (2616m). Pri pohľade z juhu je ľahko rozoznateľný od ostatných štítov podľa charakteristického kotla. Výstup je len povolený s horským vodcom. Východiskom výstupu je horský hotel Sliezky dom vo Velickej doline. Pravdepodobne prvý výstup uskutočnili v roku 1855 Z.Bosniacki a V. Grzegorzek.
Velická dolina : 6km dlhá terasovitá dolina, leží pod východnými svahmi mohutnej rázsochy Gerlachovského štítu. Nad prvou skalnou terasou pri Velickom plese stojí horský hotel Sliezky dom. Za plesom chodník (zelená) stúpa cez ďalší prah – Večný dážď do príťažlivej trávnatej časti Kvetnica so zanikajúcim plesom rovnakého mena. Popri Dlhom plese v závere doliny chodník zaistený reťazami stúpa do sedla Poľský hrebeň. Možný prechod do Bielovodskej doliny, do Veľkej studenej doliny(cez sedlo Prielom- zaistený reťazami), alebo na vrchol Východná Vysoká (2428,6m) (žltá – zaistená reťazami)
Prístup: Vyšné Hágy(žltá, červená), Tatranská Polianka(zelená), Tatranské Zruby (modrá) Starý Smokovec(žltá) a od Sliezskeho domu.
Gerlachovský štít z Končistej
Uprostred množstva tatranských vrcholov čnie najvyšší Gerlachovský štít    (2654,4 m). Neleží však na hlavnom hrebeni, ale na jednej z piatich výrazných rázsoch, vybiehajúcich z hlavného hrebeňa na juh. Turisticky je neprístupný. Možno naň však vystúpiť v sprievode horského vodcu. Výstup na vrchol s charakteristickým kotlom na južnej strane najčastejšie vedú vodcovia zo Sliezskeho domu. Najprv časťou Velickej doliny, neskôr cez tzv. Velickú próbu. Z vrcholu zostupujú tzv. Batizovskou próbou do Batizovskej doliny. Jeho primát medzi tatranskými vrcholmi potvrdil až v r. 1838 na základe barometrického merania jelšavský lesník Ľudovít Greier. Dovtedy si prvenstvo striedali Lomnický štít, Ľadový štít a Kriváň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *