Kaštieľ Markušovce

Je to vysunutá expozícia Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi. Vybudovali ho v polovici 17.-teho storočia a pôvodne mal pevnostný charakter.

Otvorené:

máj – september: Ut-Ne: 9:00 – 17:00

október – apríl: Ut-Pi,Ne: 8:00 – 16:00

Kaštieľ je expozícia historického nábytku doplnená zbierkami aj z ďalších objektov východného Slovenska.

Na najvyššej terase stojí letohrádok Dardanely, kde je umiestnená expozícia klávesových hudobných nástrojov.

Krátky výlet zo Spišskej Novej Vsi pozdĺž rieky Hornád v smere jej toku poskytuje turistom návštevu nevšedných prírodných a kultúrno-historických pozoruhodností. V západnej časti obce Markušovce stojí ruina Markušovského hradu postaveného v roku 1284. Neustále rozbroje hradných pánov s Levočou a ďalšími spišskými mestami na začiatku 15.storočia vyústili do zničenia hradu.

Najreprezentatívnejšou stavbou v obci je Markušovský kaštieľ z roku 1643. Pôvodnú podobu renesančnej pevnosti s kruhovitými vežami na nárožiach zmenila v roku 1773 veľká prestavba v rokokovom slohu. Krátko potom dal Wolfgang Máriássy postaviť pri príležitosti očakávaneho príchodu cisára Jozefa II. v záhrade kaštieľa letohrádok Dardanely. V letohrádku je inštalovaná expozícia klávesových hudobných nástrojov Vlastivedného múzea so sídlom v Spišskej Novej Vsi. Nádherná reprezentačná sála letohrádku vyzdobená impozantnými freskami slúži ako koncertná sieň. Expozícia historického nábytku je umiestnená v budove kaštieľa. Návštevu Markušoviec možno obohatiť o príjemnú pešiu prechádzku po okolí obce. Žlto značkovaný turistický chodník vedie popri Hornáde okolo prírodnej zaujímavosti Markušovský skalný hríb do susednej obce Matejovce.

Obec Spiša, ktorá vznikla ako strážna a hraničná obec asi v 12. storočí. V obci je gotický kostol sv. Michala z 13. storočia so zachovanými časťami hradu. Obec sa neskôr stala sídlom rodiny Mariassyovcov, ktorí tu dali postaviť renesančný kaštieľ, neskôr rokokovo prestavaný. V kaštieli je expozícia historického nábytku

Okolo kaštieľa je francúzsky park s rokokovým letohrádkom Dardanely s expozíciou klávesových hudobných nástrojov.

Neďaleko Markušoviec na svahu nad tokom rieky Hornád sa nachádza ojedinelý skalný útvar – Markušovský skalný hríb.

PRÍSTUP: Autobusom a vlakom zo Spišskej Novej Vsi (6 km).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *