Kežmarský hrad

Hradná ulica v Kežmarku  privádza návštevníkov mesta na Hradné námestie. Jeho dominantou je Kežmarský hrad.Hradný komplex mestského typu vznikol roku 1462. Imrich a Ján Zápoľskí mu dali gotickú podobu. Dôraz bol kladený na obrannú funkciu vybudovaním parkanových hradieb a masívnych obranných bášt. Súčasnú, prevažne renesančnú podobu Kežmarský hrad nadobudol po rozsiahlej prestavbe v rokoch 1572, 1575,1583 a 1624.

Posledné dve prestavby urobil Šebastián Thôkôli, ktorý pozval talianskych kamenárov, murárov a maliarov a pôvodne obranný hrad prestavil na reprezentačné rodinné sídlo. Tým, že Thôkôlyovci boli odporcami hasburských cisárov, bol  im všetok majetok skonfiškovaný a z pôvodného zariadenia hradu sa nič nezachovalo.

V roku 1931 v časti hradného komplexu sa otvorila prvá expozícia kežmarského múzea. Zbierky sa postupne rozširovali . Teraz si návštevníci môžu pozrieť tieto expozície: Praveké a stredoveké osídlenie Kežmarku, vývoj Kežmarku od 13.storočia do polovice 19. storočia, historické portréty a Kežmarok a Vysoké Tatry

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *