Kvačianskou dolinou

Čaká nás príjemná prechádzka v malebnom, horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäte. Cestou môžete vidieť všetky krásy tejto jedinečnej doliny z „vtáčej perspektívy“, nakoľko chodník nevedie korytom doliny, ale horou s výhľadom do doliny. Stúpajúc hore nezabudnite na Jánošíkovu hlavu, ktorá na vás pozerá z druhej strany. Počas daždivých dní táto skala dokonca „plače“. Na mieste zvanom Kobyliny je priepasť. Odvážlivci, ktorí sa odhodlajú pozrieť do tejto 70 metrovej hĺbky môžu pozorovať na skalnej stene plesnivce – vzácny a chránený kvet, tiež koryto Kvačianky, ktorá túto dolinu vytvorila. Iným, ešte vyššie položeným vyhliadkovým bodom sú Roháče, kde stojí aj tabuľa náučného chodníka a poukazuje na faunu v týchto miestach. Môžete sa z nej napríklad dozvedieť, že Kvačianska dolina a jej okolie sú biotopom medveďa hnedého. Výhľad z tohto skalného brala je skutočne nádherný. Chodník, ktorý v minulosti slúžil dokonca ako cesta pre motoristov, je pohodlne priechodný a dostatočne široký. Miesto, kde sa odbočuje na Oblazy k mlynom je označené drevenou smerovou tabuľou a po modrej značke sme za 5 minút dole. Na mlynoch, v rozprávkovom prostredí, si môžte oddýchnuť, odbehnúť k neďalekému vodopádu, prípadne spoznať históriu a fungovanie týchto pamiatok. Výlet na Kvačianskou dolinou je vhodný pre všetky tipy turistov, rovnako pre deti, či dôchodcov, nakoľko nejde o náročnú trasu. Veríme, že ak raz toto miesto navštívite, vrátite sa opäť. Keďže Oblazy sú významnou križovatkou, dá sa odtiaľto pokračovať rôznymi smermi. Možno sa vrátiť do Kvačian, prípadne pokračovať do Jóbovej ráztoky k ľudovému rezbárovi p. Smutniakovi, ktorý Vám rád predstaví svoje diela. Môžete pokračovať na Huty, alebo na Veľké Borové a teda ísť pokračovať po náučnom chodníku Prosiecka-Kvačianska dolina. Cez Veľké Borové, Svorad a Prosiecku dolinu to aj s návratom do Kvačian z Prosieka trvá 5 hodín.
Vodné mlyny v Kvačianskej doline Kvačianska dolina, Kvačany Drevené vodné mlyny a píla – pamiatky ľudového technického staviteľstva z počiatku 19. storočia v Kvačianskej doline.
Kvačianska dolina, v ktorej sa nachádzajú Oblazy, patrí medzi najkrajšie doliny na Slovensku. Hlboké lesy tu strmo spadajú do kaňona potoka Kvačianka a vytvárajú spolu s vápencovými bralami nádherné scenérie. Mlyny sa nachádzajú v hornej časti doliny, na sútoku troch potokov – Borovianky, Hutianky a Ráztočianky. Okolité lesy a bralá sú bohaté na vzácne rastliny aj živočíchy. Celá dolina je preto vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu. Mlyn zachránili začiatkom 80. rokov dobrovoľníci z neštátnej a neziskovej organizácie – Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. V súčasnosti mlyn pomáhajú rekonštruovať medzinárodné tábory, tábory Stromu života a veľký počet ďalších nadšencov, ktorí mlyn raz navštívili a odtedy sa tam vracajú každý rok. Vodné koleso je najstarší motor v dejinách ľudstva. Je to prvé zariadenie, ktoré prinútilo pracovať neživú silu a umožnilo tak nástup technickej civilizácie. Drevené ozubenia dávno zaniknutých mlynov neskôr ukázali cestu k hodinovému strojčeku. Vodná píla – gátrová píla, inštalovaná v dolnom mlyne, je mašina, ktorá dodnes udivuje svojou mohutnosťou, zvláštnou krásou ale aj parametrami. Stroj na začiatku storočia odliala viedenská firma Gustav Topham. Bol to špičkový výrobok svojej doby, vyznačujúci sa masívnou, celoliatinovou konštrukciou, novými technickými riešeniami a vysokým výkonom. Archeologické múzeum v prírode Liptovská Mara-Havránok Archeologické múzeum v prírode Liptovská Mara-Havránok, Liptovská Sielnica Národná kultúrna pamiatka, expozícia archeologických pamiatok, rekonštrukcie keltských stavieb. Otvorené: jún – september ut – ned: od 9:00 do 18:00 Zachoval sa zvyšok pôvodnej hradby keltského hradiska. Zrekonštruovaná je podoba dvorca z doby železnej (300-100 p.n.l.), náznaková rekonštrukcia brány keltského hradiska a vstup do svätyne (120-50 p.n.l.), náznaková rekonštrukcia časti hradby a brány najmladšej fázy opevnenia hradiska a rekonštrukcia obydlia z obdobia jeho zániku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *