Ostrý roháč

Klasická túra v Roháčoch, vedená z oravskej strany hrebeňa
Trasa
Zverovka (hotel Osobitá – SAD, 1025 m) – červená -rozc. Adamcuľa (ústí Spálené dol.) (1:00) – Ťatliakova chata (1360 m) (0:30) –zelená-sedlo Zábrať (1656 m) (0:45) – žltá-Rákoň (1876 m) (0:30) –modrá-Volovec (2063 m) (0:45) –červená-Jamnícke sedlo (1910 m) (0:30) – Ostrý Roháč (2087 m) (0:45) – Plačlivé (2124 m) (1:00) – Smutné sedlo (1962 m) (0:30)- modrá-rozc. ve Smutné dol. (0:45) – Ťatliakova chata (0:45) – červená-Zverovka (1:45). Celkom 9:15 hod.
Náročnosť
Náročnejšia túra, čisté prevýšení je 1100 m, ale z vrcholov Volovca a Ostrého Roháča musíme počítať s klesaním cca o 100-200 m, ktoré si znova vyšliapeme. Dohromady nastúpame aspoň 1400 výškových metrov. Najviac dá zabrať strmé stúpánie na Volovec. Značné technické obtiaže nastanú medzi Plačlivým a Ostrým Roháčom, kde máme k dispozícií istiace reťaze. Opatrnosť je na mieste, pretože sa tu často stretávame s veľkým návalom turistov.
Popis
Od autobusovej zástavky u Zverovky či u hotela Osobitá alebo z plateného parkovišťa pôjdeme hodinu a pol po asfaltovej ceste. Môžeme si zatiaľ všímať lavinových dráh, ktoré zasahujú z ľava až k ceste. U bufetu na mieste vyhorelej Ťatliakovej chaty a stejnomenného ľadovcového jazera končí červená značka a zelene značený chodník odbočuje prudko doľava. V serpentínach sa za necelé tri štvrte hodiny vyšplháme do kosodreviny a o chvíľu sa dostaneme do sedla- Zábrať, odkiaľ získáme prvý výhľad. Dalšie stúpánie na Rákoň je eště celkom pohodlné. Na tomto vrcholu sa dostaneme na hrebeň tvoriaci štátnu hranicu Slovenska a Poľska. Po nej potom ideme ešte taki štvrťhodinu po rovine. Začíná strmé stúpanie na vrchol Volovca. Po ceste vidíme na dohĺad Roháčske plesá, ktoré dotvárajú malebnosť Roháčskej doliny. V Jamníckom sedle, kam zostúpime z masívu Volovca, uvidíme pod sebou Jamnícke plesá. Začneme znova stúpať k vrcholu Ostrého Roháča. Cesta sa kľukatí v suti, medzi balvanmi, tesne pod vrcholom už musíme skalnatý terén prekonávať technikou troch pevných bodov. Našťastie tu nalezieme oporu v podobe reťazov. Na žulovom vrchole pokračujeme cez ďalšie reťaze po skalnatom hrebeni dole smerom na Plačlivé. Tento úsek, označený hodinou cesty, je možné prekonať za kratšiu dobu. Ale pri veľkom návale turistov na reťaziach a úzkom chodníku ani hodina nemusí stačiť. Výstup na Plačlivé tak náročné nie je. Trochu traverzujeme juhovýchodnou stenou, až sa dostaneme k pohodlnejšej ceste, stúpajúc zo Žiarskeho sedla na vrchol. Spiatočná cesta zahrňuje príjemne exponovaný úsek hrebeňa zvaný- Nohavica, ktorý nás privedie do Smutného sedla. Tento úsek nie je sice tak obťiažny ako vrcholová časť Ostrého Roháča, ale nepodceňujme to zvlášť za zhoršenej viditeľnosti. Zo sedla klesáme do Smutnej doliny. V kosodrevine sa pripojíme na naučný chodník Roháčske plesá a ten nás dovedie opäť k Ťatliakovu jazeru. Pokračujeme známou cestou po asfalte dole na Zverovku.
Zaujímavosti
• Plačlivé ( Plačlivý Roháč) a jeho sused Ostrý Roháč dali meno celej tejto časti hrebeňa Západných Tatier. Ich výnimočnosť je hlavne v romantickom usporiadaní vrcholov, ktorá v tejto časti Tatier nie je obvyklé. Tvorí spolu charakteristické dominanty pri pohľadu z Liptova aj Oravy. • V závere Roháčskej doliny se nachádzajú Roháčske plesá (celkom ich je päť). Takéto množstvo plies nenájdeme v žiadnej inej doline v Západných Tatrách. Vedie okolo nich naučný chodník s desiatimi zastávkami. • Chata Zverovka, stojaca v ústi Látanej doliny, slúži tiež ako informačné centrum TANAPu a stanice Horskej služby. Po ceste zo Zverovky do Zuberca (45 minut chôdze) môžeme navštíviť Múzeum Oravskej dediny. V tomto krásnom skanzenu stojí na rozloze 20 ha cca 60 objektov ĺudovej architektúry. Varianty • Opačným smerom je cesta značená na 10:00 hod. Najnamáhavejšie je v tomto prípade výstup do Smutného sedla. • Z Plačlivého tiež zostúpime do Smutného sedla, ale odtiaľ sa obrátíme do Žiarskej doliny. Po modrej pokračujeme cez Žiarsku chatu do ústia doliny k zastávke SAD. Varianta je časovo rovnako náročná ako pôvodne popísaná túra. Celkom to trvá 9:15 hod. • Ďalšou možnosťou je zostup zo Smutného sedla Smutnou dolinou na rozcestie s náučnym chodníkom okolo Roháčských plies. Po tomto chodníku sa vydáme doľava (pozelenej) a za chvíľu nastúpame k najvyššie položenému plesu (1719 m). Zelená značka tu opúšťa náučný chodník a stúpa k Baníkovskému sedlu. Po ňom pokračujeme po modrej značke dole k Roháčskému vodopádu. Odtiaľ je už len 10 minút k asfaltke na Zverovku. Celková dĺžka trasy činí 10:15 hod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *