Popradské pleso

Popradské pleso (1494m)
V centre Mengusovskej doliny, ktorá je jednou z najkrajších na južnej strane Vysokých Tatier, sa nachádza Popradské pleso. Má 6,88 ha a hĺbku 18m. Zaraďuje sa na štvrté najväčšie. Na severnom brehu stojí Chata pri Popradskom plese. ( starší názov: Chata kpt. Morávku). Je vhodným východiskom túr do Mengusovskej doliny a na Rysy(2499m). Potom cez Ostrvu na Tatranskú magistrálu cez Sliezky dom až do Starého Smokovca. V blízkosti Popradského plesa sa nachádza Symbolický cintorín –spomienkové miesto na obete horských tragédií.
Prístup: Štrbské pleso (červená) a Zástavka električky(Popradské pleso) po ceste lesom až k Popradskému plesu.
Mengusovská dolina : 8 km dlhá, rozvetvená, turisticky príťažlivá. Jej vody vytvárajú rieku Poprad. Z Popradského plesa (modrá značka) stúpa do Hincovej kotliny a do bočnej kotliny Žabích plies(červená). Hincovu kotlinu lemuje skalné masívy Mengusovských štítov, Kôprového štítu a Čubriny. V závere dominuje Hincovo pleso(20,08 ha, hĺbka 53,7m) najväčšie a najhlbšie na slovenskom území Tatier. Cez Vyšné Kôprové sedlo možný prechod do Kôprovej doliny. (modrá) . alebo výstup na Kôprový štít. (červená).
Kotlinu žabích plies oddeľuje od Hincovej kotliny južný hrebeň pyramídového vrcholu Volovca. Okolo Žabích plies chodník (červená) stúpa mohutným skalným prahom (zaistený reťazami) do Dolinky pod Váhom ku Chate pod Rysmi(2250m). najvyššie položená vysokohorská chata. Cez sedlo Váhy chodník stúpa na 2499,6 m najvyhľadávanejší vrchol Rysy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *