Skanzen Bardejov

Skanzen – Bardejov

Skanzen ľudovej architektúry v Bardejove patrí k najstarším skanzenom na Slovensku. Rozprestiera sa na ploche 1,5 ha v objekte Bardejovských kúpeľov a je v ňom rozmiestnených 30 objektov tradičnej ľudovej architektúry z oblasti Horného Šariša.
Jeho prednosťou  sú dva drevené  obytné domčeky  s hospodárskymi  stavbami, pochádzajúce  zo začiatku 18. stor. Privezené sú zo  Zboja a z Mikulášovej a je v nich najstaršie zariadenie svojho druhu.  Vo vile Rákoczi je  situovaná národopisná expozícia, v ktorej sú nainštalované bohato vyšívané šarišské kroje, ľudová obuv a množstvo iných ľudových výrobkov od zručných remeselníkov.
V areáli  skanzenu sa v letných mesiacoch  konajú folklórne slávnosti s ľudovou hudbou a tanečnými  folklórnymi súbormi. Okrem toho sa organizujú aj prezentácie ľudových remeselníkov, rezbárov, kováčov a hrnčiarov spojené s vystavovaním ich výrobkov.  Medzi najnavštevovanejšie podobné podujatia patrí Hrnčiarska sobota,  Deň remesiel, Šarišská nedeľa a Slovenský národný deň.
Múzeum je prístupné celoročne.
Skanzen
V centre kúpeľov je sústredená expozícia Šarišského múzea – Múzeum ľudovej architektúry (Skanzen), dokumentujúce staré slohy stavieb, včítane zariadenia a pracovných nástrojov z karpatskej oblasti. Na tomto mieste sa usporadúvajú rôzne kultúrne podujatia s vystúpením folklórnych súborov piesní a tancov z rôznych regiónov Slovenska. Zaujímavosťou sú prezentácie remeselníkov s ukážkou ich tvorby – hrnčiarskej, kováčskej, tkáčskej, rezbárskej.
Vo vile Rákoczi je umiestnená národopisná expozícia. Sú tu inštalované bohato zdobené šarišské kroje, ostatné odevy, ľudová obuv, výrobky ľudových remeselníkov – píšťalky, košíky, džbány, sviečky, metly. Nemenej zaujímavou je aj stála výstava dejín Bardejovských Kúpeľov a kúpeľníctva, umiestnená v týchto priestoroch
Dostupnosť múzea: Autobusovými linkami (aj medzinárodné) priamo do areálu Bardejovských kúpeľov, z mesta Bardejov doprava MHD. Pre individuálnu automobilovú dopravu dostatok parkovacích miest.
Služby pre návštevníkov:
– lektorské a sprievodcovské služby
– možnosť individuálnej prehliadky s využitím informačného systému
– predaj suvenírov, propagačného materiálu, publikácií
– možnosť občerstvenia v areáli Bardejovských kúpeľov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *