Skanzen Zuberec

Skanzen Zuberec-Brestová

V krásnom prostredí Brestovej sa vyníma prírodné múzeum – Múzeum oravskej dediny.  Nachádzajú sa tu obdivuhodné juhooravské drevenice, roľnícko-remeselnícke obydlia s hospodárskymi  budovami a dvormi, stredooravské  i zamagurské objekty s humnami a stajňami, historický drevený mlyn či píla. Zaujímavosťou tohto múzea v prírode je  drevený kostolík zo Zábreže, pochádzajúci zo 16. storočia. Vzácnosťou sú taktiež zachované  dokumenty o domácej výrobe plátna, modrotlače či súkna,  a už  takmer zabudnutej hrnčiarskej výrobe a spracovaní dreva. Odrazom šikovnosti  oravských predkov sú drobné domčeky s úzkymi oknami a šindľovými strechami, z ktorých je cítiť tradičnú atmosféru Slovenska v dobách starých či prastarých rodičov.
Múzeum ponúka návštevníkom celoročne množstvo programov. Zvlášť obľúbené sú večerné vstupy do expozície s netradičným odborným výkladom a posedením pri pravej ľudovej hudbe. Nedeľa je zvyčajne venovaná prezentáciám oravského folklóru a remesiel. Spestrením skanzenu v Brestovej je zooexpozícia  a ukážky tradičnej remeselnej výroby.
Múzeum je prístupné celoročne.
Dostupnosť múzea:
Autobusová doprava z L. Mikuláša smer Trstená, v Zuberci prestúpiť na smer Zverovka. Vlakom z Kraľovian, v Podbieli prestúpiť na autobus smer Zuberec, Zverovka. Autom cez Kraľovany, Dolný Kubín a Podbieľ. Z Ružomberka cez Bešeňovú a L. Matiašovce.
Služby pre návštevníkov:
– lektorské a sprievodcovské služby
– individuálne vstupy s textovým sprievodcom v rôznych jazykoch, vstup so sprievodcom v určených hodinách, špeciálne vstupy pre objednané skupiny  – občerstvenie vedľa múzea

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *