Spišský hrad

Spišský hrad

Na travertínovej skale v nadmorskej výške 634m je postavený stredoveký Spišský hrad – Národná kultúrna pamiatka. Svojou rozlohou nad 4ha, jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. V r.1993 bol hrad zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva  –  UNESCO. Výstavba stredovekého hradu sa datuje na začiatok 12.storočia. Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1120. Spočiatku mal funkciu pohraničnej pevnosti na severnej hranici feudálneho Uhorska. Potom na niekoľko storočí bol sídlom spišského župana a tým aj hlavným centrom svetskej moci na Spiši. V tej dobe na najvyššej plošine bola len mohutná kruhová obytná veža V prvej tretine 13.storočia hrad rozšírili o poschodový románsky palác. Hrad nebol dobytý Tatármi a po tatárskom vpáde sa rozširoval obranný systém a postavil sa nový vežový palác. Na stavbe sa zúčastnili severotalianskí kamenárski majstri. Nové hradné nádvorie postavili v 14. storočí. Za husitských vpádov sa vybudovala okrúhla pevnosť na nádvorí hradu – pre veliteľa bratríckych vojsk Jana Jiskru z Brandýsa.  V druhej polovici 15.storočia sa o ďalšiu prestavbu hradu zaslúžil nový majiteľ Štefan Zápolský, ktorý vybudoval palác, rytiersku sieň a kaplnku sv. Alžbety. V hradných komnatách sa narodil aj jeho syn Ján, ktorý sa stal kráľom Uhorska. Posledné stavebné práce na hornom hrade riadili Thurzovci a Csákyovci. Bohužiaľ hrad v roku 1780 postihol veľký požiar. Fragmenty vnútorného zariadenia sa podarilo zachrániť a sú v kaštieli v Hodkovciach. Od r. 1970 sa začala obnova hradného paláca a obranných hradieb a hrad je už sprístupnený, kde v priestoroch hradu sú  muzeálne expozície o dejinách hradu, stredovekých zbraniach a feudálnej justícií. Otvorená je

aj kaplnka sv. Alžbety.

OTVORENÝ :  od 01.mája do konca novembra. Otvorený denne okrem pondelka od 09:00 18:00. Posledná prehliadka je o 11:30. V októbri od 09:00 – 17:00, posledná prehliadka o 16:30.

Telefón na skupinovú objednávku: 053/ 451 27 86 / mail – www.snm.sk

Spišské Podhradie :

je predhradie Spišského hradu z 12.stor.  Patrí tiež do pamiatkovej rezervácie. Osadu pod hradom osídlili nemeckí kolonisti . Ešte pred II. svetovou vojnou mal názov Kirchdorf. Ulice a námestia Spišského podhradia sú obostavané pôvodne renesančnými meštianskymi domami. Na Mariánskom námestí stojí pôvodne renesančná budova starej radnice z r. 1546 a barokový mariánsky stĺp z roku 1726. Mestská pamiatková rezervácia Spišská kapitula leží západne od Spiš. Podhradia. Postavenie cirkevného centra Spiša má už od konca 12.storočia. Prvotná osada vyrástla už v 11.storočí . Najvzácnejšia budova  Spišská kapitula – unikátne cirkevné mestečko je obklopené opevňovacími hradbami s neskororománskou katedrálou sv. Martina z r.1245-1247- mohutná trojloďová stavba s dvoma vežami. V interiéri je najvzácnejší hlavný oltár z rokov 1470 – 1478 , ktorý má oltár Klaňania Troch kráľov z roku 1490, oltár sv. Michala z roku 1470 a oltár smrti panny Márie z roku 1477. Kamenná plastika leva Leo Albus z druhej tretiny 13.storočia patrí k najstarším svojho druhu na Slovensku.

Z Popradu autobusom priamo do Spišského Podhradia. Má pravidelné spojenie aj cez sviatky. Je na hlavnom cestnom spojení Poprad – Prešov.

Z Popradu – 39 km, autobusom do 1h 05min. Možnosť  objednania  mikrobusu podľa počtu záujemcov . V Spišskom Podhradí sa nachádza pekný zrubový SALAŠ s výbornou slovenskou kuchyňou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *