Veľké biele pleso

Veľké Biele pleso (1615 m n. m.) 

Dolinou Siedmich Prameňov a Kežmarskej Bielej vody
Trasa :
Tatranská Kotlina (760 m) – rázcestie u Šumivého prameňa (0:30) – chata Plesnivec (1290 m) (1:00) – Veľké Biele pleso (1:30) – rázcestie u Šalviového prameňa (1:15) – Biela voda, autobusová zastávka (0:50). Celkom 5:05 hod. POZOR! Udávané časy sú pre letní turistiku, v zime sa môžu  jednotlivé intervaly výrazné zmeniť  podľa množstva a kvality snehu!
Náročnosť
V zime stredne náročná túra, bez výrazne obtiažnych či nebezpečných miest. Poskytuje vynikajúce výhľady, zvlášť v zime veľmi pôsobivé. Pokiaľ je sneh hodne namrznutý nebo sa na ceste vyskytuje ľad, je vhodné mať zimnú výbavu, tzn. mačky (alebo  aspoň nesmeky) a turistické palice. Sledujte preto aktuálne informácie o schodnosti chodníkov a lavínové situácie. nebo sa informujte o podmienkach priamo v sídle Horské služby v Starom Smokovci.
Popis :
Lesom postupne stúpame po zelené a zároveň modré značke až k rázcestiu u Šumivého prameňa (rozc. Čierna voda). Odbočíme doprava po zelenej značke, nasleduje o niečo strmejšia serpentína a dostávame sa na pohodlnou, mierne stúpajúci lesnou cestou po úbočie Belianskych Tatier, vedúcej až k chate  Plesnivec, kde sa môžeme občerstviť. Za chatou je krátke, avšak najviac strmé stúpanie celé túry. Potom znova pohodlnou cestou mierne do kopce. Za chvílu vyjdeme z pásma lesa, čo nám umožní fantastické pohľady do Doliny Zeleného plesa. Trochu väčším stúpaním sa dostaneme k Veľkému Bielemu plesu vo veľmi malebné Doline Bielych plies.
Výhľad je tu veľmi pekný, pozornosť na sebe viaže predovšetkým trojuhoľníkovitá  severná stena  Malého Kežmarského štítu, ktorý je svojimi 900 metrami najvyššiu stenou v Tatrách.
Na západe sa potom týči posledný štít hlavného hrebeňa Tatier – 2229 metrov vysoký Jahňací štít.  Práve pohľad od východu na tuto horu je asi najkrajší. Na severozápade vidíme Predné Kopské sedlo, do ktorého je ale  výstup v zimnej sezóne uzavretý. Zostup po modrej značke Dolinou Kežmarskej Bielej vody už nieje tak záživný ako výstup. Pomerne skoro zídeme  do doliny, kde začína les a tím prakticky končí možnosť výhľadu do okolia. Za 2-2,5 hodiny sa dostaneme až k Ceste slobody, kde je zastávka autobusu (smer Tatranská Lomnica nebo Tatranská Kotlina).
Zajímavosti:
• Pri Veľkom Bielom plese stála v minulosti Kežmarská chata, ktorá v roku 1974 vyhorela.
• Cez Kopské sedlo vedie pašerácky chodník, ktorým sa prevážalo zbožie z Poľska do Uhorska.
• U Veľkého Bieleho plesa začína červene značená tatranská magistrála, vedúca po úbočí celých
  Tatier
Varianty
• opačný smer  celkom 5:20 hod. túru môžeme začať v Kežmarských Žľaboch (920 m) namiesto Tatranskej Kotliny, potom je treba pripočítať 0:30 hod. Naviac pokiaľ sa chceme vrátiť až do Tatranských Matliarov (885 m), musíme sa za rázcestím u Šalviového pramene držať (celkom 5:30 hod.), prípadne  môžeme ešte odbočiť na , ktorá nás dovedie do Tatranské Lomnice (850 m)(celkom-5:55hod.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *