Vysoká

Vysoká (2560m)
Vysoká je štvorvrcholový , súmerne stavaný štít v hlavnom hrebeni medzi sedlom Váha a Zlomiskovou dolinou. Najkrajší pohľad na Vysokú je zo Štrbského plesa: dva najvyššie vrcholy podopiera zľava Český štít (2500m) a sprava Dračí štít (2523m). Všetky štyri vrcholy tvoria spolu tkzv. Korunu Vysokej. Trasa je schodnejšia, keď je hlavný žľab bez snehu.
Trasa: vedie od železničnej zastávky TEŽ -Popradské pleso až k sedlu Váha Mengusovskou dolinou okolo Chaty Rysy. . Zo sedla najprv severozápadným hrebeňom Českého štítu, potom naprieč jeho západnou stenou po hornej z dvoch lávok až za spádnicu vrcholu. Komínom hore (reťazami) do štrbiny pod Kohútikom a na druhej strane hrebeňa cez sutinové police do hlavného žľabu Vysokej. Cez tento žľab napokon vľavo (skoby) na severozápadný vrchol.
Zostup vedie takisto cez hlavný žľab až k sutinovým policiam , ďalej cez pravý svah pomedzi balvany nadol. Potom prechod k dračiemu sedlu a naľavo do Zlomiskovej doliny.
Náročnosť: Po sedlo Váha vedie turistický chodník. Výstup na vrchol v skalnatom teréne ( miestami I.stupeň obtiažnosti) bez značenia. Ťažké úseky sú zaistené reťazami a skobami. Len s horským vodcom!
Časový rozvrh: K sedlu Váha 3 a ¾ hod, odtiaľ na vrchol 2 hod. Zostup do Dračie-ho sedla 1h15min. Cez Zlomiskovú dolinu k Popradskému plesu 1h45min. Celkový čas musíme rátať na 10 hodín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *