Žabí kôň

Žabí kôň (2300m) 
Populárny štít v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier zaujímavého tvaru. Od Žabej veže ho na západe oddeľuje Vyšné Žabie sedlo. Na východe susedí cez Žabie sedlo so Západnou Žabou vežou, ktorá je súčasťou západného hrebeňa Rysov. V jeho južnej stene vedie niekoľko krátkych ciest. Pre svoju expozíciu a úzky V hrebeň (skalné kone) je štít horolezcami často vyhľadávaný. Okrem V hrebeňa je často lezená aj Häberlainova cesta stredom Južnej steny. Cesty sú krátke, skala je však pomerne pevná a poskytuje pekné exponované lezenie.
Prístup pod J stenu: (Pozri aj druhé foto steny) (II) 1 hod. Červenou značkou v Mengusovskej doline: Popradské pleso – Rysy. Za Žabími plesami opustíme turistický chodník vedúci serpentínami na Rysy a pokračujeme priamo do Kotlinky pod Žabím koňom. Na konci kotlinky pod Žabím sedlom odbočíme doľava trávnatým chodníčkom (pozor za mokra veľmi klzké!!!) v platniach (mužíky), smerom k Vyšnému žabiemu sedlu. Pod sedlom traverz doprava pod vlastnú stenu. V nástupe Häberlainovej cesty je osadený borhák (jaskyňka a previsnuté zuby)
Zostup z vrcholu Žabieho koňa Z hrebeňom (III) 30 min. Krátkym hrebeňom ku západu (značené žltými bodkami na skale) ku zlaňovaciemu kruhu. Zlanenie asi 20 m vzduchom do malého sedielka medzi výšvihom a malou vežičkou. Traverz exponovaným hrebeňom za vežičku k ďašiemu zlaňovaciemu kruhu. Zlanenie 25 m na juh pod južnú stenu Žabieho koňa. Exponovaným trávnato suťovým chodníčkom spod J – steny do kotlinky pod Žabím koňom – pozri prístup pod J-stenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *